30.11.20202min

Жити зручно, комфортно і безпечно. Три кити Smart City від Київстар

Жити зручно, комфортно і безпечно

Як аналіз великих даних та інші інновації можуть допомогти з транспортом, туризмом і освітленням вулиць

Матеріал в рамках партнерського проєкту з компанією “Київстар”

У великих містах стає все більше людей, в дрібних – все менше. Це – загальносвітова тенденція. В ООН порахували: якщо темпи міграції збережуться, до 2050 року 68% населення світу будуть жити у великих містах.

В Україні ми цей прогноз перегнали. Вже зараз 70% українців живуть у великих населених пунктах, і ця цифра лише зростає. Не знаходячи у себе вдома – в селах і СМТ – перспектив, роботи і зручної інфраструктури, люди прагнуть туди, де все це є.

В результаті великим містам доводиться якось справлятися з напливом новоприбулих жителів. Темпи будівництва нових дитсадків, шкіл, лікарень та дитячих майданчиків не встигають за швидкістю появи новобудов. Дороги не розраховані на таке навантаження, ми живемо в пробках і насилу знаходимо місця для паркування. Доводиться шукати інноваційні рішення, щоб мінімізувати ці проблеми і зробити життя комфортнішим.

Костянтин Вечір, В2В-директор Київстар

“П’ять років тому держави-члени ООН розробили план розвитку до 2030, який складається з 17 глобальних цілей сталого розвитку. Там цілий спектр завдань по боротьбі з бідністю, екологічним програмам, підвищенню якості життя людей. Реалізація таких цілей – це план для всіх нас. Великі компанії, що є лідерами в своїх галузях, – і Київстар одна з них – повинні допомогти містам модернізуватися, підтримати введення інновацій, сприяти індустріалізації і розвитку, впроваджувати рішення, які будуть підтримувати і покращувати інфраструктуру, сервіси для жителів “, – розповів Костянтин Вечір, В2В-директор Київстар.

За його словами, Київстар вже робить для цього дуже багато. “Як основу для інших можливостей, ми розвиваємо високотехнологічні мережі передачі даних 4G, які зараз покривають не тільки міста, а й малі населені пункти. Люди повинні мати рівні можливості незалежно від того, живуть вони в великому місті чи в маленькому. В тому числі мати доступ до інтернету, який зараз є вікном у світ можливостей і дозволяє поліпшувати якість життя – скорочує відстань між людиною і потрібними йому товарами, послугами і сервісами “, – додає В2В-директор Київстар.

Інтернет – це тільки основа

Далі сервіси на основі хмарних технологій, великих даних і їх аналітики, інтернету речей, мобільних платежів тощо. Необхідно групувати під різні завдання і створювати комплексну екосистему, здатну грамотно організувати життя міст, зробити її комфортною, зручною і безпечною для місцевих жителів і туристів.

Такою і є концепція Smart City – міста, в якому все автоматизовано, оцифровано і розумно організовано. Сучасні технології, серед яких хмари, аналіз Big Data (великих даних) і IoT-рішення (інтернет речей) можуть допомогти місцевій владі зробити життя в містах комфортнішим. Маючи в наборі міста потрібні інструменти і висновки аналітики, завжди простіше приймати якісні управлінські рішення.

Уже сьогодні сучасні технології допомагають налаштовувати міське освітлення, регулювати потік транспорту, контролювати відходи, продумувати туристичні маршрути, забезпечувати безпеку жителів, оцінювати споживання води і багато іншого.

“Сьогодні рішення, які можуть бути корисні містам, часто являють собою окремі сервіси від різних постачальників. Для міста ж було б зручніше, щоб його завдання вирішувались комплексно “під ключ “. Це складний процес, оскільки готових рішень не існує. Необхідно комбінувати і об’єднувати кілька інструментів в одну мережу, яка дозволяє місту робити моніторинг, збирати дані, аналізувати їх, управляти сервісами через об’єднані платформи “, – розмірковує Костянтин Вечір.

Він додає, що з таким комплексним завданням може впоратися якийсь технологічний інтегратор, який візьме питання його реалізації на себе, буде знаходити найкращі рішення під конкретні запити міста, об’єднувати їх і інтегрувати один з одним для ефективної взаємодії всіх сервісів між собою. “Київстар вважає таку модель найбільш перспективною і готовий ставати таким інтегратором технологій для найкращого результату Smart City-проєктів”, – говорить Вечір.

Як це працює

Павло Харик, керівник департаменту з розвитку конвергентних проєктів Київстар

“Iot-рішення – це як органи почуттів міста: слух, зір, нюх. Інформація від них повинна стікатися в єдиний центр – мозок, який оцінює отриману інформацію і далі приймає рішення”, – говорить Павло Харик, керівник департаменту з розвитку конвергентних проєктів Київстар.

А Big Data краще будь-якого перепису населення дозволяє розуміти, які люди живуть в місті, скільки їм років, який у них соціальний статус, професії і звички. Аналізуючи, наприклад, інформацію про те, яка кількість шлюбів укладається і яка тут динаміка, можна прогнозувати, скільки місць у дитячих садках може знадобитися в найближчі роки і чи вистачить тієї інфраструктури, яка вже є.

Важливо: будь-які дані, які використовуються для аналізу, знеособлені і неперсоналізовані.

Ще приклад: місту важливо знати, який відсоток населення користується смартфонами, а який до сих пір на кнопкових телефонах, що можуть тільки дзвонити. На основі цієї інформації можна вирішувати, яким чином органам самоврядування краще відправляти повідомлення цим людям – підійде сучасний месенджер, де можна дати більше тексту і картинки, або тільки SMS.

“Якщо кнопкові телефони і голосовий зв’язок досі популярні, варто розвивати кол-центри комунальних служб і IVR (голосове меню), – пояснює Павло Харик. – А якщо відсоток людей зі смартфонами високий, значить настав час впроваджувати веб-портали та мобільні додатки, через які жителі будуть отримувати інформацію”.

Туристичний потенціал

Аналітика великих даних може показати, як розвивати туризм. Наприклад, муніципалітет може з’ясувати, в які країни жителі міста найчастіше літають відпочивати, і чи є з цими містами пряме транспортне сполучення.

“Одного разу ми під запит аеропорту зробили такий аналіз по одному з українських міст і зрозуміли, що авіарейсів в найпопулярнішу країну з цього аеропорту просто немає. Людям доводиться їхати в інше місто, щоб звідти полетіти. На основі цих даних в аеропорту запустили нові авіарейси. Тепер люди економлять свій час і можуть відлітати зі свого міста, а не добиратися з пересадками. А їхні гроші в результаті теж витрачаються на місці, що добре для місцевого бізнесу “, – пояснює Павло Харик.

А якщо з’ясувати, куди їздять жителі вашого міста всередині країни, можна запропонувати муніципалітетам і бізнесу з цих регіонів розміщувати у вас свою рекламу. Таким чином місто може додатково заробляти.

Розвиток інфраструктури

Коли компанії відправили своїх співробітників на віддалену роботу через карантин, багато людей вирішили переїхати ближче до природи. Тепер вони не залежать від близькості до офісу, тому почали переїжджати в невеликі населені пункти, що є сусідами з містами-мільйонниками. Такі тенденції чітко зафіксували в Київстар, аналізуючи переміщення своїх абонентів.

“Через подібні міграції з’являються місця, де інфраструктура не розрахована на зростаючу кількість людей. Наприклад, їм не вистачає магазинів, служб доставки, аптек. Володіючи інформацією про міграцію населення в своїй місцевості, місто може приймати правильні управлінські рішення, – пояснює Павло Харик. – І навпаки – якщо з міста йдуть гроші, які раніше потрапляли в дохід бюджету, це теж варто відстежувати”.

Оптимізація транспорту

Аналізуючи Big Data, можна зрозуміти, скільки людей щоранку приїжджають до Києва або, наприклад, Львів з сусідніх міст на машинах. На основі цих даних можна встановити перехоплюючі паркінги на в’їздах в місто – в тих точках, де на в’їзді з’являються пробки. Так людина, яка приїхала в місто на своєму авто, зможе залишити машину і добиратися далі на громадському транспорті. Навантаження на дорожню інфраструктуру міста таким чином теж знизиться, що сприятливо позначиться і на екології.

А ще інновації можуть підказати, які дороги варто ремонтувати в першу чергу. “У 2017-2018 ми робили дуже масштабний проєкт – аналізували пасажиропотік на основних трасах країни, щоб зрозуміти, як їх можна розвантажити і які з доріг потрібно реконструювати, – згадує Павло Харик. – Наша модель була визнана, як дуже ефективна. Її вже застосовують і в інших країнах світу, щоб дати оцінку дорогам і оптимізувати маршрути, аби люди витрачали в дорозі менше часу”.

Комунальна сфера

IoT, або Інтернет речей, може допомогти комунальним службам миттєво відстежувати стан своїх мереж і аналізувати споживання ресурсів – води, електроенергії та газу.

“Зараз з кількома водоканалами ми проводимо пілотні проєкти, на яких переконуємося, що побудинковий облік води і датчики на лічильниках дають дуже багато інформації комунальному підприємству. Це дозволяє їм в режимі реального часу виявляти прориви і аварії, усувати їх до того, як все навколо затопить або буде завдано серйозної шкоди навколишньому середовищу. Результат – істотна економія грошей і ресурсів”, – розповідає Павло Харик.

Пристрої для зчитування інформації можуть знаходитися в підвалі і роками працювати на одній батареї, без її заміни або дозарядки. А у Київстар є спеціальна платформа, яка може збирати всі дані з датчиків і надавати їх клієнту в потрібному вигляді.

Освітлення вулиць

За допомогою технологій IoT освітленням керують вже в 25 містах України. Це розумні системи, через які можна регулювати потужність електрики і вмикати-вимикати ліхтарі, в залежності від часу доби і погоди, або показників датчиків.

Таким чином міста економлять до 70% на електроенергії і до 50% – на експлуатаційних витратах. А вуличні ліхтарі, які автоматично включаються в будь-який час доби, фіксуючи рух, допомагають робити міста безпечніше.

Цей ефект досягнутий, наприклад, в Кропивницькому, де інтелектуальними модулями оснащені вже 1350 світильників. Датчики, системи диспетчеризації та обладнання для освітлення поставляє компанія Odis-W, а сервер з системою управління розташували на платформі Azure Stack від Київстар.

“Освітлення, комунальні послуг, транспорт, безпека, зв’язок – одні з ключових потреб кожного міста, – резюмує В2В-директор Київстар Костянтин Вечір. – Тому ми вже зараз створюємо комплексні рішення, які дозволяють містам розвиватися і ставати краще для своїх жителів. Чим вища якість життя людини в місті, тим більше вона до цього міста лояльна і готова в ньому жити, працювати, створювати сім’ю, і, в кінцевому підсумку, – витрачати саме в цьому місті свої гроші. Ми також робимо свій внесок у цей процес – створюємо і разом з містами впроваджуємо технології, які покращують якість життя людей”.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Ще по темі

Джерело


Про нас

Проект “НАБУ” – національна асоціація блогерів України, це проект, що ставить за мету, поширювати інформацію, яка створена блогерами в різних куточках України. Проект реалізує інформаційна агенція “ВОКС”.

До проекту можуть долучатися блогери та журналісти, вільно розміщати свій матеріал, якщо це не суперечить чинному законодавству та нормам моралі.