24.11.20205min

“Зброя для України – ідея, час якої настав”. Портрет держсекретаря і яструбів Байдена

"Зброя для України – ідея, час якої настав"

23 листопада обраний президент США  Джо Байден назвав кандидатів на ключові посади у своїй адміністрації. Державним секретарем має стати  Ентоні Блінкен – дипломат зі стажем, який пропрацював майже 20 років пліч-о-пліч із Байденом. В адміністрації 44-го президента США  Барака Обами Блінкен був фактично другою людиною у Держдепі і заступником радника з нацбезпеки. Він є критиком агресивної поведінки РФ на міжнародній арені і прихильником активної зовнішньої політики США.

Ким є майбутній глава Держдепу Ентоні Блінкен – одна з найважливіших фігур в адміністрації Байдена – профайл LIGA.net за матеріалами  Washington PostThe New York TimesFinancial TimesPolitico.

ПОЧАТОК ПОЛІТИЧНОЇ КАР’ЄРИ І ЗНАЙОМСТВО З БАЙДЕНОМ

Блінкен народився 16 квітня 1962 року в Нью-Йорку. Навчався в Гарварді, де був одним із редакторів студентської газети The Harvard Crimson. Блінкен розривався між кар’єрою в політиці чи мистецтві, згадують його друзі. Вже тоді він пройшов стажування в New Republic, написавши статтю з критикою політики президента Рональда Рейгана. Але одночасно з цим Блінкен організував фестиваль короткометражних фільмів у Парижі. Закінчивши Гарвард у 1984 році, Блінкен пішов вчитися до Колумбійського університету.

У 1988 році, допомагаючи батькові, став активним учасником президентської кампанії демократа Майкла Дукакіса. Фіндиректор кампанії Роберт Фармер назвав Блінкена розумним, але нетовариським молодим чоловіком. У 1993 році потрапив у Держдеп до відділу у справах Європи і Канади. Вже через рік опинився в Раді нацбезпеки на посаді головного спічрайтера із зовнішньої політики тодішнього президента Білла Клінтона, де протримався до приходу Джорджа Буша-молодшого.

У 2002 році познайомився з Байденом. Будучи штатним директором Комітету з міжнародних відносин Сенату США, Блінкен працював із питаннями війни в Іраці й Афганістані, відносинами з Пакистаном і ядерним роззброєнням. У 2008 році увійшов у президентську кампанію Байдена і залишився вірним йому після поразки, що виявилося вірним рішенням, адже коли Обама вибрав Байдена в якості віцепрезидента, Блінкен також опинився в Білому домі.

У КОМАНДІ ОБАМИ

У 2011 році в процесі операції щодо вбивства лідера Аль-Каїди Усами бін Ладена Блінкен був одним із тих, хто спостерігав за рейдом із ситуаційної кімнати Білого дому поруч з Обамою і Байденом. “Я ніколи не бачив більш сміливого рішення, прийнятого лідером”, – заявив Блінкен, коментуючи операцію щодо вбивства глави терористів.

"Зброя для України – ідея, час якої настав". Портрет держсекретаря і яструбів Байдена

Одне з найвідоміших фото Блінкена, зроблене в ситуаційній кімнаті під час рейду проти Усами бін Ладена. Блінкен у голубій сорочці виглядає з-за плеча (Фото –Flickr – The Obama Administration)

Він зблизився з Обамою, ставши одним із його радників із зовнішньої політики. Блінкен брав участь у формуванні стратегії США щодо Афганістану, Пакистану, ядерної угоди з Іраном і Сирією, виступаючи за військову кампанію проти режиму Асада через застосування хімічної зброї у 2013 році (Обама так і не зважився на це).

ПРИБІЧНИК АНТИРОСІЙСЬКИХ САНКЦІЙ І ОЗБРОЄННЯ ДЛЯ УКРАЇНИ

Коли Росія окупувала Крим у 2014 році, Блінкен назвав це стратегічною поразкою Кремля. Відтоді він послідовно виступає за збільшення тиску на РФ. За його словами, масштабні санкції проти оточення президента РФ  Путіна і всіх росіян “мають вирішальне значення”, щоб “показати російському народу, що за підтримку міжнародних злочинців, на кшталт Путіна, накладається дуже великий штраф”. Він активно виступав і за необхідність політичної ізоляції Росії та Путіна через виключення РФ із Великої вісімки.

Зброя для України – ідея, час якої настав, – Ентоні Блінкен

Блінкен називав війну Росії проти України “грубим порушенням найосновніших норм міжнародного порядку, який США допомогли встановити після Другої світової війни”. І якщо в 2015 році в інтерв’ю газеті  День Блінкен, перебуваючи в Києві в якості політика адміністрації Обами, виступив проти постачання летальної зброї Україні, то вже в 2017 році він кардинально змінив позицію, заявивши в колонці для  NYT: “Зброя для України – ідея, час якої настав”.

Під час президентства  Дональда Трампа Блінкен підтримав його рішення про бомбардування Сирії, а також надання Україні летальної зброї. У 2017 році в інтерв’ю PBS Блінкен заявив, що Путін побудував у Росії клептократичну систему, неодноразово наголошуючи на брехні російського президента, зокрема, про роль РФ у війні проти України. “Путін, я думаю, прийшов до висновку, що чим більше він може зробити, щоб підірвати західну демократичну модель… тим йому краще”, – вважає Блінкен.

ЯК ЗМІНИТЬСЯ ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА США ЗА БЛІНКЕНА

“Він володіє рідкісним почуттям рівноваги і мудрості. У нього є розсудливість, істотні знання і здатність взаємодіяти з лідерами, щоб виконувати будь-яку роботу, яку його країна коли-небудь може попросити від нього”, – охарактеризував Байден Блінкена в 2013 році в коментарі  Politico.

Блінкен буде помітно жорсткішим до Росії і більш сприйнятливим до ідеї ідеологічного змагання з Китаєм, – говорить один з ексчиновників адміністрації Обами

Блінкен був найближчим радником Байдена з питань зовнішньої політики під час недавньої президентської кампанії. Ймовірно, Блінкен дотримується тих самих поглядів, що й обраний президент США, виступаючи проти ізоляціоністської політики Трампа, а також підтримуючи збільшення ролі Сполучених Штатів у міжнародній політиці, зокрема, в рамках НАТО. На його думку, саме міжнародні альянси і союзники роблять США сильнішими, що кардинально розходиться з поглядами Трампа, який бачив у них лише збитки для Америки.

"Зброя для України – ідея, час якої настав". Портрет держсекретаря і яструбів Байдена

Блінкен і Байден у 2016 році (Фото – U.S.Air Force –Staff Sgt. Christopher Hubenthal)

“Блінкен – прагматичний реаліст, який вірить у силу США, але розуміє її межі. У нього буде найцінніша валюта у Вашингтоні – вухо президента. Він настільки близький до Байдена, що деякі вважають його байденівським “альтер-его”, – пише FT. Інший чиновник з адміністрації Обами говорить виданню, що “Тоні буде помітно жорсткішим до Росії і більш сприйнятливим до ідеї ідеологічного змагання з Китаєм”.

Вітчим упав на коліна і сказав єдині три слова англійською, які він знав: “Боже, бережи Америку”. Солдат підняв його в танк, в Америку, на свободу. Ось, хто ми такі, – розповідає Блінкен

У 2020 році Блінкен в інтерв’ю інституту Hudson заявив, що ЄС – це важливий партнер США. Він вважає помилковою політику Трампа, адже вона “послабила основні альянси” Америки. Блінкен був однозначний і щодо рішення Трампа вивести частину американських військових із Німеччини. У коментарі  CNN  він заявив: “Це дурне, злісне і стратегічно програшне рішення. Це послаблює НАТО, допомагає Путіну і шкодить Німеччині, нашому найважливішому союзнику в Європі”.

Блінкен часто заявляє про моральний приклад, який США показують усьому світу, і є прихильником інтервенціонізму. У 2017 році в колонці для  NYT він розповів історію вітчима, який пережив Голокост і зумів уникнути нацистського Маршу смерті, сховавшись у лісі. Після проведених у лісі двох днів, його вітчим почув гуркіт танка: “Замість страшної свастики він побачив п’ятикутну білу зірку. Він біг до зірки. Люк танка відкрився, і на нього подивився великий темношкірий солдат. Вітчим упав на коліна і сказав єдині три слова англійською, які він знав: “Боже, бережи Америку”. Солдат підняв його в танк, в Америку, на свободу. Ось, хто ми такі. Ось, що Америка пропонує світу”.

ЧИМ ЗАЙМАЄТЬСЯ ГОЛОВА ДЕРЖДЕПУ І ХТО ЩЕ ВВІЙДЕ В АДМІНІСТРАЦІЮ БАЙДЕНА

Держсекретар США – це де-факто міністр закордонних справ. Він не лише відповідає за стан справ у зовнішній політиці країни, але є головним консультантом президента США в цій сфері. Держсек багато подорожує світом, веде переговори, бере участь у міжнародних конференціях. Однак він також очолює Держдеп, частково відповідаючи і за внутрішню політику. Наприклад, держсекретар служить каналом зв’язку між федеральним урядом і штатами за низкою питань.

Радник із нацбезпеки: Джейк Салліван – співпрацював із Байденом у 2013 році, коли брав участь у формуванні політики щодо Лівії, М’янми та Сирії. Був одним з авторів важливої ядерної угоди з Іраном – заморожування окремих частин ядерної програми Тегерану в обмін на зниження економічних санкцій проти них.

Міністерство нацбезпеки: Алехандро Майоркас – займався проблемами імміграції в адміністрації Обами, а в 2014 році став заступником міністра внутрішньої безпеки. Він керував порятунком дітей-сиріт після землетрусу в січні 2010 року на Гаїті, а також провів переговори про укладення першої в історії угоди про внутрішню безпеку між США і Кубою, підписаної у травні 2016 року.

Директор національної розвідки: Авріл Хейнс – була заступницею радника з нацбезпеки за президентства Обами і перша жінка, що зайняла пост заступниці директора ЦРУ. Вона була однією з тих, хто формував політику США щодо застосування дронів для цілеспрямованих ліквідацій у боротьбі проти тероризму.

Посол при ООН: Лінда Томас-Грінфілд – темношкіра жінка, яка з 2013 до 2017 року включно була головним дипломатом Обами з питань Африки. Реагуючи на своє призначення, вона заявила: “Моя мати навчила мене керувати силою доброти і співчуття, щоб зробити світ кращим. Я пронесла цей урок із собою через усю кар’єру на дипслужбі і буду робити так само на посаді в ООН”.

Спеціальний уповноважений президента з питань кліматуДжон Керрі – ветеран війни у ​​В’єтнамі, був нагороджений кількома медалями, серед них – три Пурпурних серця. Керрі – відомий американський політик, який побудував кар’єру на зовнішньополітичних питаннях. Коли Росія почала агресію проти України, Керрі активно підтримав Київ. У штабі Байдена кажуть, що екссенатор і держсекретар США Керрі буде діяти в якості “кліматичного царя” в адміністрації.

Міністр фінансів: Основним кандидатом є Джанет Єллен – за Обами очолювала Федеральну резервну систему США. Період її головування в США відзначився зростанням кількості робочих місць і заробітної плати.

Міністр оборони: Мішель Флурнуа в адміністрації Обами займала пост заступниці міністра оборони з питань політики. У 2011 році Флурнуа допомогла переконати Обаму на військове втручання в конфлікт у Лівії. Huffington Post називає її “тихою, але впливовою жінкою, що тримається поза увагою”.

Генпрокурор: Саллі Єйтс – колишня заступниця генерального прокурора. Деякий час виконувала обов’язки генеральної прокурорки на початку терміну Трампа – вона протрималася на посаді 10 днів, відкрито виступивши проти 45-го президента США, і назвавши один із його наказів неконституційним. Трамп звільнив її за непокору.

Також на посаду претендує Даг Джонс – колишній федеральний прокурор із солідним досвідом в області цивільного права. Його найгучнішою справою є вибух у баптистській церкві в 1963 році. Завдяки старанням Джонса двох членів Ку-клукс-клану притягнули до відповідальності на початку 2000-х. Вони отримали довічні терміни.

Центральне розвідувальне управління: Майкл Морелл – відпрацював у спецслужбах близько 30 років. Він двічі був заступником директора ЦРУ і виконуючим обов’язки директора Агентства за Обами. У 2016 році Морелл в інтерв’ю  The New Atlas заявив, що США повинні вбивати росіян та іранців у Сирії, щоб “змусити їх сплачувати за рахунками” за вбивство американських військових. Того ж року Морелл у колонці для  NYT  заявив: “Путін завербував Трампа як мимовільного агента Російської федерації”.

Читайте також: США повертається у велику гру. Росії – приготуватися

Читайте матеріал російською: Профайл | “Оружие для Украины – идея, время которой пришло”. Портрет госсекретаря и ястребов Байдена

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Ще по темі

Джерело


Про нас

Проект “НАБУ” – національна асоціація блогерів України, це проект, що ставить за мету, поширювати інформацію, яка створена блогерами в різних куточках України. Проект реалізує інформаційна агенція “ВОКС”.

До проекту можуть долучатися блогери та журналісти, вільно розміщати свій матеріал, якщо це не суперечить чинному законодавству та нормам моралі.