30.11.20202min

Що буде з гривнею, якщо завтра локдаун. Розбір і прогноз курсу долара до 4 грудня

Що буде з гривнею, якщо завтра локдаун

Кабмін може оголосити тотальний локдаун вже цього тижня. Чому це не найгірша новина для національної валюти?

Курсовий підсумок осені 2020 року – 28,5 грн/$. З початку вересня долар подорожчав на гривню, оновивши за цей час дворічний максимум.

У перші дні грудня курс залишиться в цьому ж районі, але далі – все буде залежати від локдауна, який може зіграти на користь гривні, кажуть опитані LIGA.net фінансисти.

Як введення тотального карантину вплине на курс долара, чи здатний він викликати паніку або це допоможе гривні зміцнитися? Деталі – в щотижневому курсовому розборі.

Долар відігрався. Що відбувалося з курсом в листопаді

Останній тиждень листопада повернув курс вище позначки в 28,5 грн/$, хоча місяць починався добре для гривні.

2 листопада був зафіксований дворічний антирекорд – 28,62 грн/$, в окремі моменти курс досягав 28,66 грн/$, але потім гривня відігралася і через два тижні долар подешевшав до 28,12 грн.

У другій половині листопада плавна девальвація повернулася: з 13 по 27 листопада курс виріс на 40 копійок.

Підсумок минулого тижня на міжбанку: 28,51/28,54 грн/$.

Вранці понеділка, 30 листопада, долар в банках можна було купити по 28,55-28,70 грн/$, євро – по 33,95-34,40 грн/€.

Діра в бюджеті й локдаун. Що впливає на валютний ринок

Проблеми держбюджету можуть зміцнити гривню

Опитані фінансисти виділяють чотири основні чинники зростання курсу долара в останній тиждень листопада. Два з них пов’язані з держбюджетом.

По-перше, період відшкодувань ПДВ експортерам. В кінці місяця у компаній, які мають валютну виручку, з’явилася на руках додаткова гривня: продавати валюту в колишніх обсягах не було потрібно. Частково вплив цього фактора збережеться і в перші дні грудня.

По-друге, в понеділок-середу Мінфін виплачував велике погашення за старими держоблігаціями (більше 14 млрд грн). Частина цих грошей зайшла в нові облігації, які уряд розмістив у вівторок (всього залучили майже 17 млрд грн, з них – 11,5 млрд грн через гривневі ОВДП), частина – пішла на валютний ринок, розповідають банкіри.

Фінансисти очікують відносно велике розміщення і у вівторок,1 грудня. Причина – зростання ставок, на яке був змушений піти Мінфін, щоб профінансувати дефіцит держбюджету (потрібно залучати, як мінімум, 10 млрд грн в тиждень, але краще – більше).

Для курсу це означає, що попит на гривневий ресурс збільшиться, в тому числі – серед інвесторів-нерезидентів. Минулого тижня іноземні покупці українського держборгу вперше з березня збільшили свої інвестиції в гривневі ОВДП. Приріст поки скоріше символічний (близько 320 млн грн), але учасники ринку сприймають це як позитивний знак. Це може додати українському ринку пропозиції валюти і, як мінімум, стримати подальше зміцнення долара.

По-третє, банкіри розповідають про зростання продажів валюти на роздрібному ринку. Це можна пояснити “ефектом “чорної п’ятниці” – для того, щоб скористатися знижками, частина українців обмінювала свої валютні запаси на гривню. Тренд збережеться і в грудні – населення, ймовірно, продовжить продавати валюту перед новорічними святами. Нівелювати цей ефект може тільки локдаун (про це – нижче).

По-четверте, короткостроковий фактор, який впливатиме на курс на початку наступного місяця – покупка валюти під виплату дивідендів “дочками” іноземних компаній. Це мінус для гривні.

Локдаун може зміцнити гривню, допомога держави бізнесу – послабити

Швидше за все, вже в найближчі дні уряд прийме рішення про повноцінний локадун в Україні в зв’язку зі зростанням захворюваності COVID-19.

Учасники валютного ринку говорять, що цей фактор вже впливає на валютний ринок: попит на долар з боку імпортерів знижується, оскільки підприємці побоюються різкого погіршення споживчих настроїв, як було в березні-квітні.

З іншого боку, після весняного карантину бізнес вже частково налагодив роботу в умовах обмежень, тому повного повторення березневої ситуації, коли гривня в лічені дні обвалилася з 25 до 28 грн/$ банкіри не очікують.

Найвірогідніший сценарій – певний ажіотажний сплеск курсу відразу після того, як локдаун буде оголошено (за інформацією співрозмовників LIGA.net в Кабміні, Офісі президента та Верховної Ради, розглядається три дати: 10, 20 і 25 грудня; рішення може бути ухвалене вже наступного тижня). Далі – відкат і ймовірне зміцнення гривні через падіння бізнес-активності.

У більш тривалій перспективі все залежить від держави та її спроб підтримати економіку. Якщо буде йтися про серйозні вливання (поки заявлено про 10 млрд грн в місяць – відносно невелика сума), це може стати додатковим фактором девальвації.

Нацбанк знову тримається осторонь

НБУ вже третій тиждень поспіль ніяк не бере участі в торгах на валютному ринку.

За місяць до кінця року регулятор зберігає позитивну різницю між купівлею і продажем валюти. З початку 2020-го НБУ поповнив резерви на $4,550 млрд, продавши $3,800 млрд.

Що далі. Прогноз до 4 грудня

Опитані банкіри не очікують істотного руху курсу в перший тиждень грудня.

Прогнозний діапазон до найближчої п’ятниці: 28,3-28,54 грн

У складанні огляду LIGA.net допомагали Артем Красовський (Правекс-Банк), Ярослав Кабін (Ідея банк), Василь Невмержицький (Кредитвест банк), Юрій Гриненко (банк Кредит Дніпро).

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Ще по темі

Джерело


Про нас

Проект “НАБУ” – національна асоціація блогерів України, це проект, що ставить за мету, поширювати інформацію, яка створена блогерами в різних куточках України. Проект реалізує інформаційна агенція “ВОКС”.

До проекту можуть долучатися блогери та журналісти, вільно розміщати свій матеріал, якщо це не суперечить чинному законодавству та нормам моралі.