01.12.20202min

Розбір | “Це шантаж. Але у нас нерви міцні”. Чому зірвався обмін полоненими до Нового року

Розбір | "Це шантаж. Але у нас нерви міцні"

На засіданнях ТКГ росіяни нахабно блокують усі гуманітарні питання: підв’язали їх до “дорожньої карти” бойовиків

Росія заявила, що обмін полоненими до Нового року не відбудеться. Вона не подає свої списки на обмін та ігнорує український список. Це тільки верхівка проблеми: з серпня Росія блокує взагалі всі гуманітарні питання на засіданнях Тристоронньої контактної групи (ТКГ) і шантажує Україну, вимагаючи затвердити “дорожню карту” бойовиків.

Чому першого з квітня обміну не буде й що відбувається на ТКГ: розбір LIGA.net

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

ЩО ТРАПИЛОСЯ. Кремлівські ЗМІ повідомили, що до Нового року обміну полоненими між Києвом і російськими бойовиками не буде: нібито Україна не виконала свої зобов’язання “зняти юридичні претензії” з осіб, які звільняються.

Глава російської делегації в Мінську Борис Гризлов перед цим заявив, що Київ обіцяв, але не припинив кримінальне переслідування осіб, які були віддані в рамках попередніх обмінів. “Процедури попередніх обмінів не завершено”, – сказав він.

Україна на переговорах ТКГ пропонувала провести обмін полоненими до 24 грудня цього року. Як повідомляв віцепрем’єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій  Олексій Резніков, багато полонених потребують медичної допомоги.

“Ми подали на обмін список з 11 прізвищ. І ми просили, щоб вони дали аналогічний список нам. Хоча б для обміну списками. Але мені очевидно, що вони навіть цього робити не хочуть”, – сказав LIGA.net глава делегації в ТКГ Леонід Кравчук.

Після цього обміну людьми, списки яких повністю готові, Кравчук пропонував діяти далі за принципом “всіх на всіх”.

“Ми чотири рази за півроку подавали списки на обмін полоненими. У Путіна придумували щось то одне, то інше. А самі вони ні разу не подали свої списки ОБСЄ. Вони не збираються нікого обмінювати. І гуманітарні питання, які турбують нас – повернути частину людей до Різдва додому – їх не цікавлять. Їм навіть “свої” люди не потрібні”, – пояснив LIGA.net зрив переговорів представник Донецька в ТКГ Сергій Гармаш.

Читайте також: Війна майбутнього | “Новий напад неминучий. Поступитися значить зникнути”. Нова книга Горбуліна – за 5 хвилин

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Останній обмін полоненими відбувся ще в квітні 2020 року, коли Україна повернула 20 своїх заручників. За попередній 2019 рік відбулися два обміни: у вересні додому повернулися 35 осіб, в грудні – 76.

Офіс президента через  Андрія Єрмака кілька разів анонсував нові обміни, навіть в форматі “100 на 100”. Жоден з них не відбувся.

“Росія на мінських переговорах блокує не тільки обмін полоненими, а взагалі все. Будь-які питання навіть не політичного, а суто технічного характеру. Скажімо, заблоковано відкриття двох контрольно-пропускних пунктів”, – підкреслив Кравчук.

За словами Кравчука і Гармаша, Росія почала запекло блокувати роботу ТКГ в серпні 2020 року, прив’язавши всі питання до вимоги Верховної Раді скасувати постанову про проведення місцевих виборів. Зараз до цього додався новий привід.

Вони хочуть, щоб ми прийняли так звану дорожню карту бойовиків. Вони прив’язують всі гуманітарні питання, в тому числі обмін полоненими, до своїх політичних вимог. Фактично це шантаж, – Гармаш

“Вони хочуть, щоб Верховна Рада прийняла постанови їх так звану дорожню карту. І тоді, і зараз вони прив’язують всі гуманітарні питання, в тому числі обмін полоненими, до цих своїх політичних вимог. Фактично це шантаж”, – говорить Гармаш.

За його словами, у Путіна немає зараз інших важелів тиску на Україну, крім полонених і військової ситуації на лінії зіткнення: “Вони будуть шантажувати Україну і далі. Вони блокують навіть свою формулу Штайнмаєра, яку дуже хотіли протягнути”.

Атмосфера на “мінських переговорах” останнім часом дуже загострилася.

“Я спостерігаю зміни з минулої ТКГ. Леонід Макарович Кравчук, який прийшов з не зовсім реалістичними підходами – теж думав, що можна з ними домовитися, зараз він бачить, що домовленості з агресором бути не може”, – пояснює Гармаш. Росія не йде на компроміси, перекручує факти. На останньому засіданні ТКГ Гризлов заявив, що це Україна запросила Росію бути посередником в цих переговорах. “Це відверта брехня. І Леонід Макарович зайняв жорсткішу позицію. Вони розуміють тільки силу”, – сказав він.

“У нас нерви міцні, витримають. Але справа не в нервах. Справа в тому, що ми не бачимо реальних кроків до миру з боку Росії, – каже Кравчук. – Шість років йде війна. Шість років працює ТКГ. І за ці шість років , можна сказати, більш-менш вирішено тільки одне питання: про режим тиші. І то: більш-менш. Все інше блокується. А люди гинуть, інфраструктура руйнується, мир не настає”.

Читайте також: “Дістали навіть терплячого Кравчука”. Україна і Росія посварилися на переговорах

Я впевнений, що Росія, – а не ОРДЛО, вони тільки волю Кремля виконують, – Росія і Путін не хочуть миру в Україні. Росія виконує своє стратегічне завдання: зробити Україну слухняною, щоб вона жила з політики Кремля, – Кравчук

ЩО ДАЛІ. Домовленість про обмін полоненими була досягнута на попередній зустрічі лідерів нормандської четвірки в Парижі, нагадує Гармаш.

“Я думаю, мета Росії – зрив наступного нормандського саміту, який повинен був відбутися. Для цього треба, щоб не було прогресу у виконанні попереднього саміту. Тоді немає сенсу проводити новий. Тому вони блокують всі питання. У тому числі – обмін”, – вважає він. Відповідно, завдання України – домагатися, щоб зустріч в нормандському форматі відбулася.

“Надії після всього, що вони виконують, досить примарні. Єдиний варіант, який залишається, – улюблений росіянами варіант, що в останній момент Володимир Володимирович з’явиться на білому коні й все вирішить як рятівник (погодиться на обмін), – прокоментував Апостроф TV шанси на звільнення українців радник делегації ТКГ Олексій Арестович. – Вони дуже таке люблять”.

За даними СБУ, в полоні бойовиків на Донбасі перебувають 235 осіб. Ще 112 осіб незаконно утримуються у в’язницях окупантів в Криму.

Читайте також: Недоторканний | Дев’ять злочинів Путіна. Навіщо глава Кремля прописує собі довічний імунітет

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Ще по темі

Джерело


Про нас

Проект “НАБУ” – національна асоціація блогерів України, це проект, що ставить за мету, поширювати інформацію, яка створена блогерами в різних куточках України. Проект реалізує інформаційна агенція “ВОКС”.

До проекту можуть долучатися блогери та журналісти, вільно розміщати свій матеріал, якщо це не суперечить чинному законодавству та нормам моралі.