19.11.20204min

Розбір | Америка повертається у велику гру. Росії – приготуватися

Розбір | Америка повертається у велику гру

Як обраний президент США Джозеф Байден хоче змінити курс глави Білого дому Дональда Трампа й повернути лідерство Америці – розбиралася LIGA.net

У 2016 році Дональд Трамп, будучи ще кандидатом в президенти, чітко дав зрозуміти, що буде проводити політику “Америка – перш за все”, яка багато в чому нагадувала ізоляціонізм. Він підтвердив слова справою: послабив роль США в НАТО, відмовився від міжнародних договорів, які, на його думку, шкодять Америці, а також вивів країну з ряду міжнародних організацій. В цей же час Росія проводила політику активного втручання в конфлікти й процеси по всьому світу.

Обраний у 2020 році президент США Джозеф Байден кардинально не згоден з підходом Трампа у зовнішній політиці – він прямо називає Росію і Китай головними загрозами, і навіть заявляє, що ще чотири роки Трампа знищили б НАТО. Байден обіцяє “поставити США на чолі столу, який веде світ до вирішення найнагальніших глобальних проблем”. Як обраний президент США збирається повернути Америку до великої гри – розбиралася LIGA.net.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

ЧОТИРИ РОКИ ІЗОЛЯЦІОНІЗМУ

Одним з перших рішень Трампа на посаді був вихід з Транстихоокеанського партнерства – торгової угоди тихоокеанських і азіатських країн. Однією з цілей цього договору була спроба стримати вплив Китаю в регіоні. Вихід США з неї очікувано змусив деяких учасників угоди до поглиблення співпраці з Пекіном.

Пізніше Трамп вийшов з Паризької угоди щодо клімату. Він заявив, що визначені в угоді заходи боротьби з глобальним потеплінням призвели б до скорочення робочих місць в США і втрати мільярдів доларів. Потім Трамп вивів США з Ради ООН з прав людини, яка критикувала одного з основних союзників Америки на Близькому Сході – Ізраїль.

Виведення військ США з Німеччини – це величезний подарунок Кремлю. Росіяни не зробили нічого, щоб заслужити це, – заявляє Бен Ходжес

У розпал пандемії COVID-19 Трамп заявив про припинення фінансування ВООЗ, а потім і зовсім про вихід США з організації. Мотив Трампа – нібито поширення ВООЗ китайської дезінформації. Перед цим генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебрейесус  закликав Трампа не політизувати вірус, якщо він не хоче ще більшої кількості смертей від COVID-19.

Але Трамп сварився так само і з союзниками щодо НАТО: Італією, Бельгією, Канадою, Норвегією тощо. Він навіть розіслав їм листи з вимогою збільшити витрати на оборону, погрожуючи “втратою терпіння Сполученими Штатами”. Але більше всіх і завжди діставалося Німеччині – Трамп при першій-ліпшій можливості критикував Берлін за недостатнє фінансування оборони.

У результаті США заявили про рішення вивести 11 900 військових з Німеччини: 5600 солдатів перекинути в інші країни-члени НАТО, а 6400 повернути додому. “Виведення військ США з Німеччини – це величезний подарунок Кремлю… Росіяни не зробили нічого, щоб заслужити це”, – заявив екскомандуючий сухопутними військами США в Європі, відставний генерал Фредерік Бен Ходжес в інтерв’ю DW.

Коли Трамп прийшов до влади, він відразу сказав, що ліберально-демократичний порядок не відображає американських інтересів, тому ми його будемо руйнувати, – каже Володимир Дубовик

Дії і заяви Трампа були, швидше за все, приводом для зменшення ролі США в НАТО. За даними  The New York Times, в 2018 році Трамп кілька разів в приватному порядку заявляв, що хоче вийти з Альянсу – це рішення фактично рівносильно руйнуванню НАТО. “Вихід з Альянсу був би однією з найруйнівніших дій, яку будь-який президент може нанести інтересам США… І це буде найбільший успіх, про який міг мріяти Володимир Путін”, – заявила заступниця міністра оборони США при адміністрації Обами Мішель Флурнуа в коментарі NYT.

У коментарі LIGA.net директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик коротко охарактеризував зовнішню політику Трампа як руйнівну, ізоляціоністську й суперечливу: “Коли Трамп прийшов до влади, він відразу сказав, що ліберально-демократичний порядок, який встановився в світі, не відображає американських інтересів, тому ми його будемо руйнувати”.

“Вихід США (з міжнародних організацій) сприяв збільшенню недовіри і зростанню суперечностей на міжнародній арені, в першу чергу між країнами Заходу. Це створювало вакуум довіри… Це одна з причин, чому багато світових лідерів радіють обранню Байдена”, – заявляє LIGA.net експерт національного інституту стратегічних досліджень Денис Москалик.

“БАЙДЕН ПОВЕРНЕ АМЕРИЦІ МИНУЛУ ВЕЛИЧ”

“Байден успадкує США, які відмовилися від своєї провідної ролі в світі й втратили претензії на моральний авторитет”, – констатує заступник радника Обами з нацбезпеки Бен Роудс в статті для Foreign Affairs. Роудс називає президентство Трампа “катастрофічним”: “США не просто здали позиції – державний корабель йде в неправильному напрямку”.

“Світ не самоорганізується, – йдеться у зовнішньополітичній частині передвиборчої програми Байдена. – Американське лідерство, підкріплене чіткими цілями і розумними стратегіями, необхідне для ефективного вирішення визначальних глобальних проблем нашого часу”. І Байден має намір повернути США лідерство.

Першими рішеннями Байдена на посаді, на яку він вступить 20 січня 2021-го, стане повернення США до Паризьких кліматичних угод, а також скасування рішення Трампа про вихід з ВООЗ. Він заявляє, що не стане уникати застосування сили в тих випадках, коли це необхідно, обіцяючи збільшити фінансування оборони. При цьому обіцяє “покласти край” війні в Афганістані і на Близькому Сході, зосередивши сили конкретно на боротьбі з Аль-Каїдою і ІДІЛ. Також він припинить участь США у війні в Ємені.

Період президентства Байдена обіцяє зростання ролі США в НАТО і їх активності в рамках Альянсу, – вважає Москалик

У контексті НАТО Байден вважає за необхідне зберігати високий військовий потенціал Альянсу, що вже багато в чому відрізняється від риторики Трампа, а також розширити здатність протистояння новим загрозам: корупції (яку РФ використовує для підкупу чиновників і проведення дестабілізаційних операцій в Європі), кіберзлочинності (якою теж “славляться” російські хакери), викликам в космосі і на морі. При цьому це не буде автоматично означати, що США перестануть вимагати від союзників збільшити фінансування оборони, адже про таку необхідність нагадував практично кожен американський президент, але роблячи це в менш грубій формі.

“Період президентства Байдена обіцяє зростання ролі США в НАТО і їх активності в рамках Альянсу. Нова адміністрація відновить добрі відносини з низкою європейських партнерів і НАТО, на яких тиснули через оборонні витрати в період Трампа”, – вважає Москалик. На його думку, декларації Байдена про протистояння загрозі РФ будуть включати виділення зброї для України, проте в цьому конкретному випадку багато залежить від Конгресу.

Американське лідерство – це не американська гегемонія і не американське домінування, – уточнює Дубовик

Дещо іншої думки дотримується Дубовик, заявляючи, що Байден навряд чи погіршить відносини з Росією або введе нові санкції: “Він просто не буде їх знімати. Тим більше, що одним з його перших завдань буде продовження діалогу в стратегічному питанні – ядерна зброя”. Також він вважає, що Байден навряд чи підніме в найближчому майбутньому питання про розширення НАТО на схід.

“Байден і його команда відновлять підтримку міжнародних організацій і давніх спілок; буде менше Twitter і залицянь до Путіна або Ердогана”, – прогнозує Politico.

“Це буде більш традиційна політика, більш врівноважена. Щось середнє між Обамою і Трампом… Більш прогнозована і передбачувана. Спроба повернутися до статус-кво, що існував до цього”, – заявляє Дубовик, уточнюючи, що Обама занадто довго думав над кожною дією, а Трамп імпульсивний, приймаючи рішення “тут і зараз”.

“Байден каже, що “Америка повинна бути лідером”. Повернутися до питання про американське лідерство, яке завжди базувалося на здатності організувати міжнародні справи і процеси, підключивши до цього союзників, блоки та альянси, і разом робити якісь речі. Американське лідерство – це не американська гегемонія і не американське домінування, – це США разом з тими, хто розділяє її цінності, вирішує світові проблеми. Байден буде намагатися просуватися в цьому напрямку”, – резюмував експерт.

Читайте також: “Американський лев”. Як Джо Байден завоював Білий дім і що може пригадати Зеленському

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Ще по темі

Джерело


Про нас

Проект “НАБУ” – національна асоціація блогерів України, це проект, що ставить за мету, поширювати інформацію, яка створена блогерами в різних куточках України. Проект реалізує інформаційна агенція “ВОКС”.

До проекту можуть долучатися блогери та журналісти, вільно розміщати свій матеріал, якщо це не суперечить чинному законодавству та нормам моралі.