23.11.20204min

Біткоїн повертається. Знову бульбашка або тепер все по-справжньому? Розбір

Біткоїн повертається

Із початку року курс біткоїна зріс на $11 000 і тільки за останній місяць криптовалюта подорожчала більш ніж наполовину. 21 листопада курс досяг позначки $18 600.

До рекорду грудня 2017-го залишилося зовсім небагато, тоді “биток” коштував більше $20 000.

Що відбувається з біткоїном – виправдане зростання або надування чергової бульбашки? Liga.Tech вивчила, що пишуть про біткоїн фінансові аналітики. Спойлер – думки розійшлися.

Друге дихання

Біткоїн почав рік із позначки $7177 за монету в грудні 2018 року. З березня до жовтня 2020-го курс йшов тільки вгору.

Із початку листопада біткоїн трохи падав у ціні, але коливання незначні.

Зростання ціни пояснюється декількома причинами.

Інтерес із боку інституційних інвесторів. Головна відмінність від ситуації в 2017 році – зараз у біткоїни вкладаються інституційні гроші, в той час як у 2017 році курс підігрівав попит приватних осіб, пише The Independent. Криптовалюту додали до своїх портфелів такі фонди, як Fidelity Investments, Ark Investment Management та інші.

Нестабільність у світі. Через пандемію коронавірусу падає довіра до традиційних валют і фондових ринків. Деякі починають сприймати біткоїни як нове золото. Зокрема, тому що кількість біткоїнів обмежена, розповів The Independent співзасновник криптовалютної фірми Bitpanda Ерік Деміт. Цю позицію поділяє фінансист і аналітик JPMorgan Ніколаос Панігірцоглу.

Вихід у мейнстрім. Криптовалюта – високоприбутковий актив, але дуже нестабільний. Вихід у мейнстрім дає більше впевненості інвесторам.

У біткоїни вклала 1% своїх активів компанія-розробник платіжних рішень Square. Розробник платформи бізнес-аналітики компанія Microstrategy перевела $425 млн своїх резервів у біткоїни. А американська платіжна система PayPal дозволить продавати і купувати біткоїни, використовуючи обліковий запис у системі. Клієнти системи зможуть розплачуватися за допомогою біткоїнів у 26 млн торгових точок, де приймають PayPal, пише BBC.

Рух біткоїна в сторону платіжного засобу забезпечить йому остаточне визнання, стверджує в коментарі Guardian інвестиційний директор платформи AJ Bell Расс Молд.

Страх втратити щось важливе. “Все більше людей починають купувати біткоїни, щоб не пропустити зростання, і тільки потім починають вивчати, що він із себе представляє”, – сказав у коментарі BBC трейдер Джон Сон.

Слідом за інституційними інвесторами, знову починають виявляти цікавість до біткоїнів і приватні. Вони бачать зростаючий курс, бачать як відомі люди, на кшталт виконавиці ролі Арії Старк у “Грі престолів” Мейсі Вільямс, співзасновника Skype Яна Таллінна, співзасновника Incercom Еогана МакКейба та інших повідомляють про інтерес до біткоїна або про те, що вони його вже купили.

Це все підігріває попит прямо зараз. Але що потім?

Надійний актив або чергова бульбашка

Всі бачать, що відбувається, але щодо майбутнього криптовалюти у зарубіжних експертів немає єдиної думки.

Біткоїн – не найкращий вибір для тих, хто боїться нестабільності традиційних валют, таких як долар, цитує главу інвестиційної стратегії та головного економіста AMP Capital Шейна Олівера BBC.

Глава Citibank Group із глобальних продуктів Citifxtechnicals Том Фіцпатрік, навпаки, пророкує біткоїну ще більше зростання. Він очікує, що до кінця 2021 року ціна на біткоїн зросте до $318 000. Але перед цим на нього чекають великі коливання.

У прогнозі Фіцпатрік спирається на історію зростання курсу золота в 70-х роках минулого століття, коли воно зросло з $25-$30 до $1900 за унцію. Біткоїн навіть краще за золото за деякими характеристиками, вважає Фіцпатрік, – не потрібно думати, де його фізично зберігати і як перевозити.

Bloomberg у міру зростання курсу біткоїна все більше уваги приділяє криптовалюті в публікаціях, але наводить різні думки. Якщо в жовтні на сторінках видання з’явився прогноз від аналітика Майка МакГлоуна з припущенням, що валюта буде зростати (хоч і не таким зухвалим, як у Фіцпатріка) і до 2025 року досягне ціни $100 000, то до поточного часу тональність більш стримана.

В одній із публікацій криптовалюту називають “однією з найбільш божевільних тусовок на ринку”. Навколо біткоїнів піднімають галас зірки і великі інвестори. Але криптопростір як і раніше дуже небезпечний: гаманці зламують, а біткоїни використовують для відмивання грошей.

З іншого боку, фундаментальну слабкість біткоїну як валюти та засобу заощадження досі ніщо не усунуло, а зростання курсу виглядає як надування чергової бульбашки, відзначає Bloomberg в іншому матеріалі. Але це не обов’язково означає, що в 2021 році його чекає крах.

“Головне, що сталося з біткоїном цього року – він перейшов Рубікон і став активом”, – цитує Bloomberg Майка Новограца, колишнього інвестора з Wall Street, який переметнувся до криптовалютного табору.

Підписуйтесь на LIGA.Tech в Telegram: тільки важливе

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Ще по темі

Джерело


Про нас

Проект “НАБУ” – національна асоціація блогерів України, це проект, що ставить за мету, поширювати інформацію, яка створена блогерами в різних куточках України. Проект реалізує інформаційна агенція “ВОКС”.

До проекту можуть долучатися блогери та журналісти, вільно розміщати свій матеріал, якщо це не суперечить чинному законодавству та нормам моралі.